Doğru gayrimenkul yatırımı nasıl yapılır?

Doğru gayrimenkul yatırımı nasıl yapılır?

Gayrimenkul yatırımı yapmak, birçok kişi için yaşamı boyunca vereceği kritik kararlardan biridir. Bu noktada kısa, orta ve uzun vadede kâr beklentisi gayrimenkul yatırımı enstrümanını belirlemekte önem taşıyor.

Satın alınacak gayrimenkul ile ilgili öncelikle türüne karar vermek gerekir. Tercihler listesinde apartman dairesi, yazlık ev, iş yeri, arsa, arazi, tarla, dükkân, rezidans daire, villa gibi seçenekler yer alır.

Uzmanlar, gayrimenkul türü seçilirken yatırımın kendini geri ödeme süresinin detaylı olarak analiz edilmesi gerektiğini tavsiye ediyor. Örneğin; arsa yatırımı yapmaya karar veren bir kişinin kısa dönemli kazanç beklentisi olması durumunda; gelişime açık, bulunduğu konum itibariyle birtakım projelerin güzergâhlarında yer alabilecek bölgelerde, aynı zamanda imar iznine sahip arsalar üzerine yoğunlaşması gerekiyor. Bir başka örnek vermek gerekirse; kiraya vermek üzere alınacak bir iş yerinin kira bedelinin daha yüksek olması nedeniyle geri ödeme süresinin (amortisman), kiraya verilecek bir apartman dairesinin geri ödeme süresine göre çok daha kısa olduğu biliniyor.

Satın aldığınızda kâr edecek misiniz?

Gayrimenkul uzmanlarının yatırımcılara yönelik olarak sıklıkla vurgu yaptıkları gerekliliklerden biri “satın aldığınızda kâr etmeniz”dir. Söz konusu gerekliliğin ardında, bir gayrimenkul için yapacağınız ödeme miktarını kontrol edebildiğiniz halde, piyasanın o gayrimenkulün değerini zaman içerisinde nasıl konumlandıracağını kontrol edemeyeceğiniz gerçeği yatıyor.

Bu nedenle, doğru gayrimenkul yatırımı yapmanın en önemli koşulu, kısa sürede prim yapması beklenen, gelişmeye açık, ulaşım ve altyapı yatırımlarının yapılacağı açıklanan bölgelerden gayrimenkul satın almaktır.

İyi bir gayrimenkul yatırımı fırsatı bulmak

Söz konusu gayrimenkul olduğunda yatırım rehberliği gerekliliği doğabiliyor. Gayrimenkul yatırımı yapacağı bölgeye ilçe olarak karar veren yatırımcılar, bazen de bölgenin hangi mahallesinde edinilecek bir taşınmazın daha yüksek ve daha hızlı kazanç getireceği konusunda kararsızlık yaşayabiliyor.

Bu noktada ise en doğrusu bölgelerin konut fiyat değişimlerini yıllar bazında gösteren, aynı zamanda bölgenin nüfusu, sosyo-ekonomik durumu gibi bilgileri bir arada sunan kaynaklara başvurmak olabiliyor.

Gayrimenkul yatırımı yapılacak doğru bölgenin seçiminde; yakın çevresinde hastane, okul, alışveriş merkezi gibi yerlerin bulunması veya yakın zaman için planlanıyor olması, nüfus artış oranı, arz-talep dengesi ile ilgili ipucu yakalamak amacıyla söz konusu lokasyondaki emlak ilanları sayısı, ulaşım ve altyapı yatırım planları etkili rol oynuyor.

 

 

Paylaş :

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

© 2023 Özalkan Grup. Tüm hakları saklıdır. by | GrafArtMedya |